Właściwa lornetka – jak ją odnaleźć?

Grudzień 2016
owl-964011_640

Wytrzymały osprzęt właściwej jakości posłuży nam przez wiele lat, zatem przed zakupem lornetki wskazane jest poświęcić nieco czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W ciągu poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wielkość obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można powiedzieć, że lornetka to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, jednakże o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie dojrzeć. Powinno się jednak mieć świadomość, że za duże powiększenie przekłada się na zmniejszenie pola widzenia i jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Wymiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w czasie obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji wskazane jest zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystywać nasz sprzęt. Raczej innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorową porą i nocą. Jeżeli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o szerokim obiektywie, zatem mniejsze modele w zupełności wystarczą do podziwiania przyrody. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na spore lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na dodatkowym statywie, co znacznie ułatwi wykorzystywanie.

Koszt jest istotny

Dobry sprzęt bywa kosztowny, jednakże jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać nieco z zakupem i uzbierać więcej funduszy na mocną lornetkę docenionego producenta, która posłuży nam do końca życia, niż kupić kolejne modele kiepskiej jakości.

Comments are closed !