W jaki sposób zadbać o teleskop

Czerwiec 2017
4

Teleskopy dedykowane do obserwacji astronomicznych to notorycznie znaczny wydatek, skutkiem tego należałoby wiedzieć jak dbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez wiele lat. Profesjonalne czyszczenie oraz przechowywanie tego rodzaju urządzeń to fundament.

Czyszczenie? Jedynie delikatne!

Wycieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a w następstwie tego teleskopy, lornetek, mikroskopów lub aparatów fotograficznych – za pomocą szablonowej ściereczki to ogromny błąd. Specjalnie przeznaczone do tego celu dodatki są delikatne, a jednocześnie skuteczne w działaniu. To naturalnie dzięki nim wyeliminujemy zanieczyszczenia, jak pył, czy odciski palców, a równolegle będziemy mieć pewność, że nie dokonamy uszkodzeń delikatnych powłok. Jeśli więc pragniemy, aby teleskop posłużył nam przez dużo lat, wybierzmy miękkie szmatki lub pędzelki przeznaczone do instrumentów optycznych.

Przechowywanie i transportowanie

Zdarza się, iż teleskop stoi nie używany przez dużo tygodni zbierając pył. Jeżeli więc planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, kategorycznie poprawniej będzie schować go do szczególnego pokrowca, który uchowa sprzęt przed możliwymi zanieczyszczeniami. W przypadku osób przewidujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, konieczne jest kupno szczególnej torby na teleskop. Najodpowiedniej, jeśli będzie ona wodoszczelna, bo to efektywnie ochroni zawartość przed kurzem i wilgocią; a przy tym skonstruowana z materiału zapewniającego ochronę przed wstrząsami czy defektami mechanicznymi. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz lub torba posiada paski do przewieszenia przez ramię, co zagwarantuje pożyteczne przenoszenie teleskopu. Słusznym rozwiązaniem są też kieszenie na wszelkie akcesoria oraz ponadprogramowe elementy korzystne w trakcie podziwiania nocnego nieba z dala od miast.

Comments are closed !