W jaki sposób wybrać model mikroskopu

Czerwiec 2017
14

Żeby zakupić mikroskop najpełniej pasujący oczekiwaniom, potrzebne jest określenie wiarygodnych istotnych kwestii. Dyscyplina w której sprzęt ma być wykorzystany, czy jego parametry techniczne należą do najistotniejszych kryteriów, jakie wypada wziąć pod szczególną uwagę.

Wymagane powiększenie

Mikroskopy użytkowane są w wielu dyscyplinach oświaty – to wymagany sprzęt podczas prowadzenia testów biologicznych lub medycznych, a również technicznych, czy z aspektu petrologii. Zależnie od tego, jak kolosalne powiększenie wymagane jest podczas obserwacji preparatów, wypada zdecydować się na wyznaczone urządzanie. Mikroskopy stereoskopowe mają powiększenie od 2 do 100 razy, biologiczne – od 40 do 400 razy, laboratoryjne i badawcze oferują powiększenie od 40 do 1000 razy, a specjalistyczne – aż do 2000 razy.

Mikroskop do pracy

Podczas poszukiwania mikroskopu wypada wziąć pod uwagę też wyniki, jakie pragniemy uzyskać. Do subiektywnej oceny preparatu wystarczający będzie mikroskop binokularowy. Jeśli powstanie potrzeba wykonania fotografii i archiwizacji, trzeba zakupić mikroskop z nasadką trinokularową, a oprócz tego wymagane są kamera i proste oprogramowanie. Pokrewny sprzęt trzeba wybrać do przygotowywania raportów oraz pomiarów, jednakże w tym wypadku poprawniej zdecydować się na szczególne oprogramowanie.

Co jeszcze wziąć pod szczególną uwagę?

Niemało osób kieruje się w szczególe posiadanym budżetem na mikroskop. Czasem niemniej jednak należałoby odłożyć w czasie zakup, by zgromadzić nieco pokaźniejsze fundusze. Wypada bowiem pamiętać, że mikroskopy w większości wypadków pozyskujemy na wiele lat użytkowania – sprzęt należytej jakości po prostu posłuży nam dłużej. Specjalistyczne urządzenia mają wyższą cenę, głównie te o budowie modułowej. W razie dowolnych niepewności warto poradzić się specjalisty, który podpowie jaki mikroskop będzie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.

Comments are closed !