Teleskop do obserwacji nieba poza miastem

Grudzień 2016
periscope-1130492_640

Miastowi pasjonaci obserwowania nocnego nieba zazwyczaj dostrzec mogą planety, najjaśniejsze mgławice, oraz naturalnie Księżyc. Dlatego też zainspirowani obserwatorzy ochoczo wybierają się na poza miasto lub w góry, żeby zaobserwować komety, słabe asteroidy a także setki odmiennych atrakcyjnych obiektów. Tego typu eskapady wymagają jednak odpowiedniego sprzętu.

Przenośny oraz solidny

Duże teleskopy są ciężkie, w związku z tym trudno będzie je przenieść w pojedynkę. Prócz tego wyjeżdżając za miasto z zamiarem obserwacji astronomicznych zapewne kilka razy zastanowimy się, czy jest sens instalować gigantyczny przyrząd, nawet jeśli warunki będą sprzyjające. Kupując teleskop z myślą o wypadach za miasto należałoby z tej przyczyny poszukać urządzenia prostego w przenoszeniu, które będzie poręczne. Zarazem powinno być ono stabilne. Sztywny zestaw to zabezpieczenie, że w obserwowaniu obiektów nie będą nas drażniły drgania teleskopu wywołane np. wiatrem.

Odpowiednia jakość

W czasie poszukiwania właściwego teleskopu do użytku poza miastem warto zwrócić uwagę na jego jakość. Za mocne osprzęty, które posłużą nam przez wiele lat zapłacimy więcej, lecz w tym przypadku zapłata przekłada się na klasę sprzętu. Fundamentalne będą dodatkowo akcesoria – spytajmy czy wybrany typ ma w asortymencie okulary oraz jakiej są one jakości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, trzeba stawiać pytania – sprzedawca, który potrafi obszernie wytłumaczyć nurtujące nas kwestie to dobry wskaźnik. Jeśli doprecyzujemy nasze oczekiwania i będziemy potrafili sprecyzować jakiego dokładnie osprzętu szukamy, z pewnością wyszukamy model, który doskonale sprawdzi się w trakcie wypraw za miasto.

Comments are closed !