Luneta do podglądania nieba

Grudzień 2016
telescopes-1627517_1280

Wyszukanie porządniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, przede wszystkim dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W czasie poszukiwania warto wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które sporo uproszczą podjęcie kluczowej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im lepszy ten parametr, tym dalej położone obiekty będziemy w stanie uchwycić. Ważna jest także średnica obiektywu, i pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za typem kątowym, gdzie okular zestawiony jest pod kątem 45°. Niewątpliwie znaczącym kryterium będzie również koszt takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych satysfakcjonujące będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy komplet, czy samodzielne kompletowanie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Naturalnie można samemu poszukać osobnych podzespołów, lecz takie zadanie bywa zbyt wymagające dla młodych obserwatorów nieba. By mieć pewność, że wszystkie części sprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy proponowane przez producentów lunet.

Dlaczego warto kupić lunetę?

Chociaż może się wydawać, że lornetka oraz luneta charakteryzują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie i jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, ale w tym przypadku wyższa cena przekłada się na jakość. Należałoby przy tym nadmienić, iż luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, lecz będzie też pożyteczna podczas wycieczek przyrodniczych. Jeśli jednak planujemy wykorzystać ją do oglądania natury, należałoby postarać się o specjalną wodoodporną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pełne przekonanie, iż osprzęt pozostanie zabezpieczony bez względu na warunki atmosferyczne.

Comments are closed !