Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się sprawdza?

Grudzień 2016
hubble-telescope-1347645_640

Wiele Wielu ludzi myśli, że jedynym instrumentem stosownym do oglądania gwiazd jest teleskop. Tymczasem lornetka także się nadaje, i to nie tylko dla początkujących zapaleńców oglądania gwiazd. W jakich sytuacjach się ona sprawdzi i czemu nie warto z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające jeszcze praktyki w oglądaniu nocnego nieba oraz próbowaniu osobnych gwiazdozbiorów prawdopodobnie spotkają się z komplikacjami w obsłudze teleskopu z znacznym powiększeniem oraz małym polem widzenia. Lornetki wyraźnie lepiej sprawdzą się w trakcie nauki rozpoznawania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak też lepiej dostrzegalnych. Co więcej jest to osprzęt idealny do oglądania Księżyca – nawet jeżeli dysponujemy lornetką o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu zobaczymy dziury a także wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można też śledzić jaśniejsze planety, przykładowo Wenus, Czerwona Planeta, Saturn bądź Jowisz.

I dla wtajemniczonych

Wraz ze nabywaniem doświadczenia oraz lepszej znajomości mapy nieba nocnego można postarać się o sprzęt gwarantujący znaczące powiększenie. Lecz nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy zupełnie rezygnować z korzystania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy chcieli błyskawicznie znaleźć wiele obiektów, albo zlokalizować jeden słabszy, którego umieszczenie względem jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w czasie początkowych obserwacji astronomicznych, lecz będzie także potrzebna w ciągu następnych sesji. Więc warto poszukać osprzętu odpowiedniej jakości, który posłuży nam przez sporo lat a także będzie komfortowy w użytkowaniu. Pamiętajmy, iż lornetki do oglądania nocnego nieba powinny dysponować znaczącą średnice obiektywu.

Comments are closed !